Ciao Sicilie - letní pobyt pod paprsky slunce

Sicílie v letním provozu

Jaké bylo vycestování začátkem června

S plným nasazením papírů, ať žije ekologie, předkládám svou zdravotní dokumentaci, svá osobní data. Světe div se, kvůli cestování je ukazuji na vyžádání jakémukoli úředníkovi na překážkách, kteří ve zprávách o mém zdraví umí vyčíst jen datum a slovíčko "negative".

Pro svůj lepší pocit šetření životního prostředí jsem si je vypsala i do zdravotní aplikace, abych to měla i bez papírování.

 

Co roušky? Che mascherina?

Na Sicilii jí říkají škraboška/karnevalová maska v přesném překladu. Tuto všichni dobře známe ze světových karnevalových reju a rovněž z filmu 50 odstínů šedi;) Pěkné připodobnění v náboženky založené zemi :D

 Allora, venku a hlavně uvnitř, kde je více lidí je stále potřeba nosit roušku, ale žádnou FFTP čínskou jedovatou prachovku, takže super.  Postupně ji venku už všichni sundávají a mají ji tradičně jen zavěšenou na ruce jako "náramek".

Doprava na Sicilii

Velice mě potěšilo, že na letišti Na Sicilii nás už žádné byrokratické kontroly nečekaly. Prošli jsme po vyzvednutí zavazadel letištěm. Je tam i možnost si nechat poradit na stánku turistických informací. Hned, jak vyjdete z letiště, je tam několik stanovišť autobusu. Co já jsem nevychytala, protože jsem původně chtěla přejet do Messiny vlakem, bylo, že si lístek do autobusu musíte koupit ve stáncích hned u východu z letiště. Takže jsem od řidiče z autobusu, v domění, že lístek koupím tam, přebíhala rychle ke stánku, aby mi neujel. Na stáncích když už jste v obraze jsou pěkně přehledně napsáná cílová města, tak je usnadnění :) Lístek mě stál něco přes 200 Kč, do Messiny je to vzdálenost cca 100 km.

Hodně poslouchám rady k běžnému životnímu stylu, ať si pronajmu auto, v téhle bláznivé dopravě, kterou dostatečně asi nikdy nepochopím, trvám na svém Ne, děkuji pěkně :D  Známá, Lenka, která tu žije 13 let s rodinkou, u které jsem si pronajala byt, mě v tom utvrzuje. Pokud to neznáte je dost rischioso per la vita, nebo minimálně pro nabourání auta.

Pěšky se tu téměř nechodí, všichni se převáží i do vedlejší uličky autem. Chodníčky jsou tu tedy místy sotva půl metrové :D

V poledne na Sicílii si zalezte, podobně jako v celé Itálii

To už jsem byla loni poučená ze Sardinie. Přes poledne se tu sotva někde najíte nebo si nakoupíte. Počítejte s jejich polední siestou. Ta je tu běžně od 13 do 16 hod. Max. najdete ňáký otevřený bar, kavárnu nebo supermarket.

Pozdravy

Tím, že mohu Sicílii poznávat přes někoho, kdo tu již dlouho žije, je to pro mě oprávdu poznávací výjezd. Mohu se tady divit a dostávat odpovědi na jakoukoli otázku, proč se tu říká Buona sera - dobrý večer nějak brzy a to třeba kolem 15 nebo 16 hod odpoledne?

Tak to je prostě zvyk, klidně už tak můžete zdravit od 14 hod, tedy pokud v siestě někoho s italskou národností potkáte nebo zahlédnete. Aspoň tak lépe zapadnete :D

Jídlo s nádechem lehkosti

Na snídani se tu tradičně rozmazlete granitou - lehce zmražená jakohodová dřeň. Jí se se šlehačkou a brioškou (něco jako náš mazanec :) Dokonce vám tu jezdí 2x denně dodávka s dováškou této lahůdky až k domu. Stačí si ji v předem známe časy jen u domu odchytit a nakoupit :

Jako tradičně v Itálii i tady frčí těstoviny na všechny způsoby, hlavně pasta pomodoro - těstoviny s rajčatovou omáčkou. Hlavní rybí lahůdka na Sicílii je pesce spada - mečoun, menší velikosti. Osolený filet se prošpikuje plátky česněku, lehce ugriluje na olivovém oleji a následně se potře šťávou z olivového oleje, citrónu a posekané petrželky. Podává se se sklenkou bílého vína.

Takhle se griluje na terase, když architekta nenapadne udělat venkovní kuchyni :D

A jedno překvapení: Siciliáni, nevím jestli všeobecně Italové, nejedí cibuli ani česnek. Jen to s nimi ovoní, upraví a pak tuto zeleninku z hotového pokrmu vyřadí. No to my Češi si dopřejeme dvojnásob :D

 

Ciao do Česka zdraví

 

Andrea Sofie

Intimity & Sex Edukátorka

Na vlně recenzí loni ze Sardinie se můžete isnpirovat zde.

 

Zpět do obchodu