V případě dotazů pro upřesnění se na nás neváhejte obrátit.

Co funguje lépe: motivace nebo stimulace?

Co funguje lépe: motivace nebo stimulace?

 

Bojujete se sebou často?
Tak to možná postrádáte vnitřní motivaci, která je tím nejlepším hnacím motorem pro akci nebo osobní růst. Někdy stačí jen stanovit jednotlivé kroky ke svému cíli, hlavně realistické :) a motivace k lepším výkonům nebo pro studium se nastartuje. 

Stanovení cílů není jen tak, jak už jste jistě taky zjistili.
Co funguje jednomu, nemusí fungovat vám. Každý jsme individualita a máme jiné silné stránky, které pro dosažení cíle potřebujeme.

Proto je nejlepší svůj cíl si rozkouskovat, rozkrájet si je jako koláč pro postupné nebo každodenní aktivity. Hlavně snadno splnitelné a rovněž s malým průběžným oceněním po splnění.

U dětí i dospělých mám osobně vyzkoušený barevný vlastnoručně nakreslený zjednodušený měsíční kalendář - čtvereček (např. 2 x 2 cm) na každý den. Tam si napíšeme jednotlivé úkoly a za splnění si je odškrtnou a odmění se třeba smajlíkem. Takto mají přehled, že to zvládají a motivuje je další postup. Jak moudře praví staré přísloví: "Nejdelší cesta začíná prvním krokem."

Jak vypadá takové konkrétní plánování v měsíčním rozpracování? Svým studentům ve firemních kurzech například radím, vypracovat si denně jeden pracovní list, poslechy nebo přečíst jednu stránku z anglické zjednodušené četby.

 

Cokoli, kde si osvojíte aktivní a přirozenou angličtinu, žádné překlady s češtinou, nejlépe platí, hodit se do vody. Na základě takto vypravovaných cílů v myšlenkové mapě zlepšujeme jejich znalosti angličtiny a tím zdokonalíme její odbornou nebo komunikační úroveň. Vše záleží jen na tom, jakého směru a cíle chtějí dosáhnout. Jedno kdy, jedno jak a jedno kde, každý má své priority a nastavení. Jeden studuje s poslechy na cestách, druhý čte v dopravních prostředcích a třetí v klidu večer s kávou ve svém obýváku.


Jinak zase nastavujeme cíle  a dílčí úkoly v myšlenkové mapě, když se připravujeme na vylepšení prezentačních dovedností nebo vytváříme konkrétní prezentace v online nástroji prezi. Hlavní je věřit, že vše je možné a že vy jste jediný realizátor svého cíle.


Věděli jste, že při motivaci a plnění cílů vás z velké části ovlivňují i emoce? Hrají zásadní roli v každém učebním nebo osvojovacím procesu nových zkušeností či dovedností a je třeba s nimi počítat při zvládání vašich nálad. A ty by měli být, spolu s vírou a zápalem pro věc, vždy pozitivní. Je dobré si věřit, třeba s pomocí Vision Board se podporovat ;)

 

 

Pokud vám ale sebemotivace časem pokulhává a máte pocit, že sami to dál už nezvládnete, potřebujete nastartovat někým jiným nebo nějak jinak. A to už mluvíme o stimulaci. To se můžete s důvěrou a doporučením obrátit na osobního průvodce. Ten vás navede a podpoří k nalézání dalších vlastních řešení a posunu dále.

A dále v pracovním prostředí můžete narazit na zkušeného kolegu, týmového lídra - mentora, který vám poradí, podporuje vás a je vám vzorem. Osobně musím přiznat, že dříve jako zaměstnanec, jsem měla možnost poznat na pracovišti pouze dva nadřízené - mentory, v pravém slova smyslu tohoto pojmu. David Goleman ve své knize Pozornost popisuje mentoring jako "výjezd ze zajetých kolejí na nové stanice uvědomění, soustředění a zájmu."

Tyto osobnosti jsou zde pro nás, pokud je chceme vyhledat. Tím, že jsme zahlceni informacemi a sami si mnohdy neumíme najít tu správnou cestu ven ani s Adrianiným klubkem, potřebujeme podněty nebo pomocnou ruku z venčí. A z tohoto důvodu si myslím, že v dnešním elektronickém světě více funguje stimulace, právě formou osobní konzultace. 

Potřebujeme v klidu a při plném soustředění probrat všechny aspekty, souvislosti a zhodnotit si je. Ať už s lektorem, prlvodcem, mentorem kolegou nebo i skvělým lídrem, vedou nás k akci a zlepšení při vykonávání pracovní činnosti nebo při vypracování studijního úkolu či případové studie.

Takto v plném nasazení zapojíme obě mozkové hemisféry, jinak řečeno propojíme ruce s hlavou a navíc nás to baví. Každý z nás potřebuje vidět souvislosti a návaznosti vzdělávání a smysluplnosti. Jen takto může dosahovat lepších výsledků a podpořit svůj vlastní potenciál.

 

 

Popřeji vám hodně štěstí a píle při plnění svých osobních studijních i profesních cílů
s citátem Benjamina Franklina:


"Jestliže vás pohání vášeň, nechť se rozum chopí opratí."

 

Andrea Sofie

Zpět do obchodu