V případě dotazů pro upřesnění se na nás neváhejte obrátit.

Jak si zapisovat své nápady

 

Jak oživit svou přípravu, podklady k referátu, prezentaci nebo videa?
 
Vaše nápady, myšlenky a podklady ke své prezentaci si zaznamenávejte průběžně než se do toho pustíte.
Jsou velice cenné než aby se ztratily ;)

Přicházejí rychle a často, někdy však mohou dozrávat i několik let. Dokonce může uplynout až 25 let než se z námětu nebo z myšlenky zrodí dílo. 


Nedávno jste mohli vidět zfilmovaný příběh Hadí doupě od spisovatelky Agathy Christie.
 
Autorka jej sama označila, za jeden z jejich nejoblíbenějších detektivních příběhů. Je méně známý, dokonce v něm nevystupuje žádný z jejich známých vyšetřovatelů jako slečna Marplová ani Hercula Poirot, tak vám sem přidám i jeho částečný obsah. Ve velkém, poněkud stylově přehnaném aristokratickém sídle na londýnském předměstí žije početná rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Vztahy uvnitř rodiny jsou až chorobně zvrácené, členové žijí až v přetvářce náklonosti. Trefně popsáno a vyjádřeno jednou členkou rodiny komo milujete, zároveň z hlouby nenávidíte. Když náhle starý, již nemocný pan Leonides zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit záměnout léku za jed, a že pachatele je nutno hledat právě v okruhu rodinných příslušníků. Jeho vnučka si najde dlouholetého přítele, kterého požádá a prozkoumání okolností dědečkova úmrtí. Ve hře je totiž obrovské dědictví, které je tak lákavé a sepsaná, avšak nepodepsaná závěť… A jak to bývá v příbězích Agathy Christie, pachatel je ta nejméně očekávaná, až nenápadná postava.
 
 
Aby mohlo vzniknout velké dílo, hledají spisovatelé často dlouze své náměty nebo čerpají ze svých životních prožitků a zkušeností. Tato slavná spisovatelna detektivních příběhů. měla až 15 bloků na různých místech domu nebo je nosila u sebe, kam si průběžně zapisovala své nápady a náměty na různé příběhy. Kdykoli ji něco napadlo, co by se mohlo hodit do budoucí povídky, detektivky nebo do divadelní hry, hned si to zapsala do jednoho z nich. Až všechny střípky zapadly do celku a mohl se poskládat a zrodit nový příběh.

Dnes máme i poznámkové bloky nebo si svůj nápad můžeme zapsat do některého přístroje do aplikací nebo nahrát jako hlasový záznam či rovnou video.
 
Takto si můžeme zápisem v notýsku, kresbou ve stylu sketch notes nebo v myšlenkové mapě zaznamenávat každou myšlenku, námět nebo nápad téměř do nekonečna. Doplňovat, přesunovat pořadí svých nápadů a poznámek :)


 
 
 
 
Ukázka práce s mým klientem,  jak vypadá příprava na jeho prezentaci v aplikaci v myšlenkové mapě:
 
 
 
Věřím, že jsem vás tímto trochu zase naťukla, inspirovala
a přeji vám, ať každé vaše dílo, začne skvělým nápadem,
který se může zdát na začátku nepatrný :)
 
Jen by byla škoda, aby upadl v zapomnění.
 
 
Andrea Sofie
průvodkyně
Zpět do obchodu