V případě dotazů pro upřesnění se na nás neváhejte obrátit.

Kreativita a soustředění - přirozený rozvoj nejen pro děti

Jednou formou životní hnací síly je kreativita.
 
Pomáhá nám soustředit se v pracovních i rozvojových aktivitách, přináší tvůrčí činnost, formou zábavy a zároveň poznání. Kreativita připívá ke všemu, co děláme, přináší svěží vítr a zábavnou tvůrčí energii. Přestáváme vnímat čas a prostor.

Kreativitou a tvůrčí myšlení je přirozená vlastnost lidských bytostí. Podle vzdělávacích studií
vstupují děti do 1. třídy základní školy s 80% kreativity. Nemilá zpráva je, že když ukončují základní vzdělání v 15 letech, zbývá jim sotva 15% kreativního myšlení.
 
Jak to můžeme změnit, jak je můžeme podpořit, aby ji neztrácely.

Vyzkoušejme si třeba při opakování učiva zapsat poznámky - klíčové informace/slova do jednotlivých předmětů, např. dějepisu, viz obrázek níže, pomocí metody myšlenkové mapy. Její kresba a zápis zároveň je rozhodně možností podpory soustředění a pomůže dětem při souvislém sbírání a propojení inforamcí a faktů. Zároveň je bude více bavit, což vnímám při pomoci jim se studiem při doučování. Skvělá forma při opakování učiva před zkoušením nebo písemkou.
 
Potřebujete jen nelinkovaný papír, nejlépe velikosti A4 a pastelky nebo fixy.
 


 
Nejrychlejší a nejsnadnější cestou jak začít, je propojit myšlenkovou mapu s centrálním tématem ve středu papíru s metodou 6W, pomocí tázacích zájmen KDY, KDO, KDE, JAK, CO PROČ.
 


Zápis skládáte do větví pomocí uspořádání ve směru hodinových ručiček. To dětem umožní k dané informaci propojovat další souvislosti a návazností. Což zapisování na linkovaném papíře neumožňuje. To vše navíc skvěle podpoří barvy jako hravou formu studia a možnost udržení pozornosti.

Sám autor myšlenkových map (Tony Buzan) upřesňuje jak fungují, cituji: 
"Myšlenková mapa udržuje vaši pozornost a soustředěnost na hlavní téma a s ním propojuje všechny myšlenky a nápady. Pomáhá vám používat obě poloviny mozku a tím studujete a pracujete efektivněji." 

Proč takto funguje právě myšlenková mapa?
 
Náš mozek přirozeně funguje následujícím způsobem: když vám někdo řekne dům, představíte si obrázek určitého domu, který vás zaujal nebo vašeho domu. Je to tak? Náš mozek myslí a pamatuje si v obrazech. To si snadno uvědomíte i v další situaci, kdy si prohlédnete album s fotografiemi nebo obrázky v časopisech a ty vám okamžitě vyvolají vzpomínky. Ne slova nebo věty, ale obrazy včetně detailů.

Chcete-li si tedy něco zapamatovat nebo promyslet, zkuste si to zaznamenat v barvách v myšlenkové mapě. Takto už to funguje několik let, lidé hledají možnosti znovuzískání své kreativity. Dokonce v roce 2015 byla na Amazanonu vyhlášená nejprodávanější kniha roku Omalovánky - mandaly pro dospělé. To bylo v roce, kdy jsem po studiu metody využití myšlenkových map začala tuto metodu školit v pracovních týmech ve státní správě, ve společnostech, ale i v neziskových a studentských organizacích.



 
Stále hledáme nové možnosti odreagování a způsoby, jak se lépe soustředit. Věřím, že toto je jedna z možností.

Přeji dětem studium při "rozvětvování" nebo při opakování učiva, které je bude více bavit pomocí kresby a barviček :)

Potřebujete poradit, jak na to? Jak si přeponout zápisy v linkách do kresby? Ptejte se, ráda vás navedu a poradím :)
 
Andrea Sofie
průvodce
Zpět do obchodu