V případě dotazů pro upřesnění se na nás neváhejte obrátit.

První z Pěti jazyků LÁSKY - Fyzický kontakt, doteky

To co je v životě lidí nejdůležitější jsou láskyplnné rodinné vztahy.

 

 

V tomto článku vám přináším návaznost k úvodnímu článku pěti jazyků lásky, kdy se zaměříme konkrétně na každý z nich a jeho promítnutí do života dětí i krásného rodinného soužití.

Když máte vyladěné vztahy kolem sebe, podporu milující rodiny a láskyplný vztah sámi k sobě, tak je vše kolem v harmonii. Daří se vám protože je vám přáno, máte podporu milovaných bytostí a ochranu lásky, jste zdraví, protože duchovně nestrádáte.

Důležité je vzájemně se chápat, tolerovat, respektovat se a poskytovat si navzájem volný prostor. Pro pochopení sebe i soužití v rodině navzájem, což vyplývá z přirozenosti každého už od dětství, nám dal takový "malý návod" už psycholog a autoři knihy Děti a pět jazyků lásky, Gary Chapman & Ross Campbell ve své knize, kde sepsal poznatky ze sezení, podle toho, co klientům v životě chybělo.

Je pro nás inspirací pro podporu partnerských vztahů, rodinného soužití, protože to co se nám v dětství nedostávalo, to následně hledáme ve vztazích v dospělosti. Toužíme si naplnit tu svou nádrž lásky právě tím, co nejvíce potřebujeme a často postrádáme.

 

Jaké máme dle této publikace Děti a pět jazyků LÁSKY:

  1. Fyzický kontakt - doteky, projevy blízkosti, držení za ruku, pohlazení, polibky, vnímání lásky přes fyzické tělo.
  2. Slova ujištění - plynoucí jako podpora, projev lásky, sounáležitosti, upřímný kompliment apod.
  3. Upřená pozornost - čas, kdy se opravdu věnujeme jeden druhému s plnou pozorností, otevřeným čistým srdcem a vnímáním času tady a teď.
  4. Dárky - dostat jakoukoli maličkost nebo dárek, když se za námi milovaná osoba vrací s tím, že si na nás vzpomněla a koupila nebo vyrobila něco na cestách nebo cestou z práce apod., co by nám udělalo radost.
  5. Skutky, služby - upřímná pomoc, nápomoc, péče, pomoc a podpora, tady je potřeba to vnímat, tak, že druhý není nemohoucí, nemá pocity oběti typu "nikdo mi nepomůže", není to vynucené, je to jen projev náhlého podnětu pomoci, prospět a spolupráce, opět tady a teď.

 

To je to, co je potřeba se naučit znát u sebe, abychom si to mohli následně společně harmonizovat v rodinách. Není pravidlem, že každý má jen jeden jazyk lásky, většinou jsou 2 - 3 provázané a jeden je nejsilněji pociťován.

 

1/ Teď se podíváme důkladněji na jazyk lásky, kdy dítě potřebuje nejvíce pociťovat od blízkých osob fyzický kontakt: doteky

  • obejmutí,pohlazení,
  • sezení na klíně a hraní, čtení, povídání,
  • poplácání jako porozumnění nebo podporu,
  • pusinky,
  • škrábání po zádech,
  • masírování,
  • chce usínat u vás, usínat v obětí nebo se držet za ruku při usínání,
  • vyhazování do vzduchu,
  • i zábavné nebo vážné poprání se apod.

 

Jak to u své dcerky/synka můžeme poznat?

Většinou je to tak, že toto dítko je prostě mazlíček. Sama/sám si chodí pro přitulení, pohlazení, polibky, přibližuje se do vaší blízkosti tak, aby mohlo v určitou chvíli pociťovat, dostávat jakékoli formy doteků. Tímto dítko ví, že jej maminka a tatínek mají opravdu rádi, projevují mu skrze tuto blízkost svou lásku a náklonnost. Takto je jeho nádrž lásky plná.

Věřím, že toto poznání, když víte, co ten druhý potřebuje mu snadněji láskyplně a vědomě můžete projevit. Láska je nejsilnější pouto, když někoho milujete, děláte si navzájem radosti, předáváte si "malé" projevy náklonosti, které nic nestojí a jsou stonásobně upřímně opětovány navzájem.

Takto si tvoříme láskyplnné prostředí pro sebe, své partnerství, své blízké, pro své děti v rodinném kruhu.

 

Pro hlubší poznání těchto souvislostí v Pěti jazycích lásky jsem vám připravila 1 + 5 online přednášek s tímto poznáním. Věřím, že vám budou nápomocné k vašemu spokojenému rodinnému a partnerskému soužití.

 

Přeji vám spokojené a láskou naplněné partnerství i rodinou pohodu

Andrea Sofie

Průvodce na cestě k poznání

 

Zpět do obchodu