V případě dotazů pro upřesnění se na nás neváhejte obrátit.

Jak psát poznámky a zápisky v myšlenkové mapě.

 

Proč si zapisovat v myšlenkové mapě? V čem mi to pomůže? A hlavně, jak na to? 
 
To jsem si prvně vyzkoušela před 14 lety na jedné motivační konferenci Brně. Byl to dvouhodinový proslov a jak se moc často nestává, byla jedna perla za druhou, dvě hodiny nabyté skvělou motivací i nápady pro ostatní.
 
Přede mnou seděla paní v první řadě, která si na svém klíně neúnavně a nadšeně zapisovala do svého linkovaného bločku. Na
konci této řeči měla popsaných 5 listů A5. Já jsem se rozhodla vyzkoušet si zapisovat v myšlenkové mapě, pomocí klíčoých slov.
 
To by jeden neřekl, kolik to dá systematické práce změnit zažitou formu psaní, kterou v sobě máme hluboce zakořeněnou, jako jedinou a správnou po několik let v různých školách. V této době jsem měla za sebou téměř roční zkušenost s myšlenkovými mapami, ale zápisky z konference to bylo pro mě ještě pole neorané.
 
Na konci proslovu jsem měla rozkreslený 1 nelinkovaný list A4.  Z dalších povídání jsem si mohla náměty a doplňující informace stále doplňovat. Děkuji, pane Tony Buzane, za vytvoření a možnost sdílení tohoto revolučního nástroje.
 
 
 
 
Z mých předchozích článků již víte, že myšlenková mapa se tvoří v barvách.

Ve středu papíru, ideálně formátu A4 a více, máte centrální obrázek nebo nadpis a
z něho vychází větve  a na nich klíčová slova. Pro názornou ukázku přidávám obrázek oblastí, kde všude se dá myšlenková mapa využít. Ještě pro jistotu připomínám, že na každé větvi je pouze jedno slovo (nepočítám předložky, spojky a pokud si zapisujete i v AJ, tak ani členy). Jen takto totiž má váš mozek volnost a využívá svůj přirozený potenciál pro kreativitu a vytváření dalších asociací. 

 
S myšlenkovými mapami máte pouze jediné omezení, víte které? Velikost papíru ;)
 
 
 
 
 
 
 
Jaké jsou konkrétní rozdíly mezi psaním poznámek v linkovaném bloku a zápisem v myšlenkové mapě se můžete podívat v tomto obrázku:
 
 
 
 
A nyní ukázka z aplikace v praxi, pro vaši lepší představu. Na obrázku níže jsem si vytvořila zápis z jednání, když jsem měla schůzku, na které jsme připravovali a plánovali školení na iPadech pro pracovníky Moravské zemské knihovny:

 

 

 
 
Takto vytvořený dokument v jakékoli aplikaci na myšlenkové mapy si následně můžete jednoduše sdílet s kolegy i se zákazníkem. Pro všechny je přehledný a stručný a dají se do něj snadno doplňovat další informace nebo upřesnění ke spokojenosti všech. 
 
 
Jako návaznost na osobní sezení nebo na školení pro využití myšlenkových map, jsem vám sepsala ebook:
Můj rok s myšlenkovou mapou.
Máte jej po sezení připravený jako osobní dar. Takto si můžete sami kdykoli připomenout možnosti využívání myšlenkových map. Sami si díky ní ujasníte, v kterých oblastech můžou myšlenkové mapy pomoci i vám :)
 
Přeji hodně nápadů, inspirace a kreativity, které si snadno můžete zapsat v myšlenkové mapě a následně dále rozvíjet každý den.
 
andrea sofie
průvodce
Zpět do obchodu